Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

2019 ALL-CONFERENCE TEAMS 

Independent 

Position Name Program  School Grade
         
Attack Logan Gray Bishop Blanchet Bishop Blanchet 11
Attack Tennyson Hawk Seattle Prep Seattle Prep 12
Attack Alexa Steffens Eastside Catholic Eastside Catholic 12
Attack Anna Kelly Lakeside Lakeside School 11
         
Midfield Sophie Butler Bishop Blanchet Bishop Blanchet 12
Midfield Lauren Call Lakeside Lakeside School 11
Midfield Caitlyn Stoutt Eastside Catholic Eastside Catholic 10
Midfield Isabella Holmes Holy Names Holy Names 12
Midfield Lauren Day Seattle Prep Seattle Prep 11
Midfield Elizabeth Kaiser  Seattle Prep Seattle Prep 9
         
Defense Megan Flandreau Eastside Catholic Eastside Catholic 11
Defense Grace Harrington Lakeside Lakeside School 11
Defense Molly Moffitt Seattle Prep Seattle Prep 10
         
Goalie Mimi Parent  Seattle Prep Seattle Prep 12

 

Metro

Position Name Team School Grade
         
Attack  Courtney Zell  Roosevelt University Prep 12
Attack Alexandra Seifert   Roosevelt Roosevelt 10
Attack Kendall Havill Bainbridge Island Bainbridge High School 11
         
Midfield  Eleanor Collins Bainbridge Island Bainbridge High School 11
Midfield Lauren Pujolar  Bainbridge Island Bainbridge High School 9
Midfield  Charlotte Peng  Roosevelt Roosevelt High School 9
Midfield  Maisie Clark Ballard Ballard High School 11
Midfield  Emmie Loper Roosevelt Roosevelt High School 11
Midfield  Sam Simpson  Ballard Ballard High School 9
Midfield  Eleanor King Bainbridge Island Bainbridge High School 11
         
Defense  Ruby Iaria Bainbridge Island Bainbridge High School 11
Defense  Emma Bergeron Ballard Ballard High School 11
Defense Rachel Howell Ballard Ballard High School 12
         
Goalie Thuy Ortiz Bainbridge Island Bainbridge High School 12

 

Nisqually

Position Name Team School Grade
         
Attack Nya Duvall Graham-Kapowsin  Graham-Kapowsin High School  
Attack Chelan Mackey Sumner Sumner High School 10
Attack Braelen Lewis Puyallup Capital High School 11
Attack Jessica Larsen Tahoma Tahoma High School  
         
Midfield Carleigh DeLapp Sumner Bonney Lake High School 11
Midfield Jaiden Scanlon Graham-Kapowsin Graham-Kapowsin High School 12
Midfield Isabella Bledsoe  Puyallup Puyallup High School 10
Midfield Daesha Lassak Sumner Sumner High School 12
Midfield Lily Kindgren Tahoma Tahoma High School 12
Midfield Esha Singh Auburn Riverside Auburn Riverside  
         
Defense Meghan Anderson Tahoma Tahoma High School 12
Defense Gabby Roscelli Puyallup Emerald Ridge High School 12
Defense Colleen O'Leary Sumner Bonney Lake High School 11
         
Goalie Brynna Nixon Sumner Fife High School 10

 

Peninsula

Position Name Team School Grade
         
Attack  Jordan Hendrix Curtis Curtis High School 10
Attack MaCaila Beck Curtis Curtis High School 10
Attack  Angie Ortiz Peninsula SD Gig Harbor High School 10
         
Midfield  Margaret Cole Klahowya Central Kitsap High School 11
Midfield  Natalie  Cole Klahowya Central Kitsap High School 11
Midfield  Grace Collins Curtis Curtis High School 12
Midfield Madeline Anderson  Klahowya Central Kitsap High School 11
Midfield Ashlyn Lee Bellarmine Prep Bellarmine Prep 9
Midfield  Micaela Stewart Bellarmine Prep Bellarmine Prep 10
         
Defense  Lauren Garnaas Peninsula SD Gig Harbor High School 10
Defense  Mimi Miller  Curtis Curtis High School 11
Defense  Payton Bergren Curtis Curtis High School 11
         
Goalie Josie Cornett Curtis Curtis High School 11
Goalie Sophia Renn Peninsula SD Gig Harbor High School 12

 

North Sound

Position Name Team School Grade
         
Attack Anna Azelby Lake Samm Eastlake High School 11
Attack Erika Ellison Snohomish Archbishop Murphy High School 12
Attack Jessi Daneman Woodinville Woodinville High School 10
         
Midfield Alex Mueller Lake Samm Lake Washington High School 11
Midfield Lily Chirichingo Lake Samm Redmond High School  12
Midfield Sedona Sargent Bellingham Sehome High School 12
Midfield Maria Reeves Everett Everett High School 10
Midfield Claire Prentice  Woodinville Woodinville High School 10
Midfield Alyssa Jarvis Woodinville Woodinville High School 9
Midfield Lexi Gonzales Snohomish Glacier Peak High School 11
         
Defense Chloe Chambers Snohomish Glacier Peak High School 12
Defense Olivia McCarey Lake Samm   12
Defense Ali Loberg Snohomish Snohomish High School 12
         
Goalie Shelby Sawyer  Snohomish Marysville-Getchell High School 12

 

Snoqualmie

Position Name Team School Grade
         
Attack Abby Parrish Bellevue The Bush School 12
Attack Jess Morris  Mt. Si Mt. Si High School 12
Attack Grace Fujinaga Mercer Island Overlake School 12
         
Midfield Annabelle Gersch Mercer Island Mercer Island High School 10
Midfield Emme Rezoski  Mt. Si Mt. Si High School 10
Midfield Julia Hepperle Issaquah Skyline High School 12
Midfield Mindy Weingaertner Bellevue Bellevue High School 10
Midfield Erin Freese Newport Sammamish Interlake Interlake High School 11
Midfield Kelsey Minister Newport Sammamish Interlake Interlake High School 11
         
Defense Campbell McGahan Newport Sammamish Interlake Samammish High School 10
Defense Anneleis Van Brero  Issaquah  Liberty High School 12
Defense Hannah Tiscornia Mercer Island Mercer Island High School 10
Defense Brooklyn Grzetic Eastlake Eastlake High School 9
         
Goalie Tessa Lewis Mt. Si Mt. Si High School 12


2017 All-Conference Players2018 All-Conference Players

2016 All-Conference Players