Home
 
 
My my My my
 
 
 
 
 
 

2018 ALL-CONFERENCE TEAMS 

Independent 

Position Name Program  School Grade
         
Attack Logan Gray Bishop Blanchet Bishop Blanchet 10
Attack Jessie Carroll Eastside Catholic Eastside Catholic 11
Attack Alexa Steffens Eastside Catholic Eastside Catholic 11
Attack Lucy Akerman Lakeside Lakeside School 12
         
Midfield Maddie McMaster Eastside Catholic Eastside Catholic 12
Midfield Sophie Butler Bishop Blanchet Bishop Blanchet 11
Midfield Lauren Call Lakeside Lakeside School 10
Midfield Anna Kelly Lakeside Lakeside School 10
Midfield Isabella Holmes Holy Names Holy Names 11
Midfield Ashlyn Prukop Eastside Catholic Eastside Catholic 10
         
Defense Haily Santorsola Holy Names Holy Names 12
Defense Grace Harrington Lakeside Lakeside School 10
Defense Ava Allison Seattle Prep Seattle Prep 9
         
Goalie Mimi Parent  Seattle Prep Seattle Prep 11


 

Metro

Position Name Team School Grade
         
Attack  Emma Becker Ingraham Ingraham High School 12
Attack Siona Maestretti Nathan Hale Nathan Hale High School 12
Attack Kendall Havill Bainbridge Island Bainbridge High School 10
         
Midfield  Mackenzie Chapman Bainbridge Island Bainbridge High School 12
Midfield Maggie Sweeney Bainbridge Island Bainbridge High School 12
Midfield  Samantha Cohen Roosevelt Roosevelt High School 12
Midfield  Maisie Clark Ballard Ballard High School 10
Midfield  Emmie Loper Roosevelt Roosevelt High School 10
Midfield  Maeve Hulsman-Wells Garfield Garfield High School 11
         
Defense  Ruby Iaria Bainbridge Island Bainbridge High School 10
Defense  Zoe Nussbaum Roosevelt Roosevelt High School 12
Defense  Emma Bergeron Ballard Ballard High School 10
Defense Rachel Howell Ballard Ballard High School 11
         
Goalie Thuy Ortiz Bainbridge Island Bainbridge High School 11


 

Nisqually

Position Name Team School Grade
         
Attack Morgan Friesel Sumner Sumner High School 12
Attack Bailey Hazzard Sumner Sumner High School 12
Attack Lily Kindgren Tahoma Tahoma High School 11
         
Midfield Carleigh DeLapp Sumner Sumner High School 10
Midfield Ilah Hardersen Auburn Riverside White River High School 12
Midfield Kamie Jovag Puyallup Rogers High School 12
Midfield McKenna Ooley Puyallup Rogers High School 12
Midfield Jaiden Scanlon Graham-Kapowsin Graham-Kapowsin High School 11
         
Defense Madeline Emerson Auburn Riverside White River High School 12
Defense Gabby Roscelli Puyallup Emerald Ridge High School 11
Defense Jordan Usselman Tahoma Tahoma High School 12
Defense Alyssa Wiren Sumner Sumner High School 12
         
Goalie Madison Lorton Auburn Riverside Auburn Riverside High School 12
Goalie Brynna Nixon Sumner Fife High School 9



Peninsula

Position Name Team School Grade
         
Attack  Jordan Hendrix Curtis Curtis High School 9
Attack Mikaila Samsen Peninsula SD Gig Harbor High School 12
Attack  Kayla Wickstrom Curtis Gig Harbor High School 12
         
Midfield  Margaret Cole Klahowya Central Kitsap High School 10
Midfield  Natalie  Cole Klahowya Central Kitsap High School 10
Midfield  Grace Collins Curtis Curtis High School 11
Midfield Julieta Ortiz-Bustillos Peninsula Peninsula High School 11
Midfield Madison Perry Curtis Curtis High School 11
Midfield  Micaela Stewart Bellarmine Prep Bellarmine Prep 9
         
Defense  Lauren Garnaas Peninsula SD Gig Harbor High School 9
Defense  Amanda Hale Bellarmine Prep Bellarmine Prep 11
Defense  Kierstin Noble Curtis Curtis High School 11
         
Goalie Josie Cornett Curtis Curtis High School 10
Goalie Piper Spencer Bellarmine Prep Bellarmine Prep 12


 

North Sound

Position Name Team School Grade
         
Attack Anna Azelby Lake Samm Eastlake High School 10
Attack Aenne Thom Snohomish Glacier Peak High School 12
Attack Nadia Domnina Everett Kamiak High School 12
         
Midfield Alex Mueller Lake Samm Lake Washington High School 10
Midfield Lily Chirichingo Lake Samm Redmond High School  11
Midfield Sedona Sargent Bellingham Sehome High School 11
Midfield Ari Crusha Snohomish Glacier Peak High School 12
Midfield Skylar Lorenz Bellingham Bellingham High School 12
         
Defense Chloe Chambers Snohomish Glacier Peak High School 11
Defense Lexi Gonzales Snohomish Glacier Peak High School 10
Defense Hannah McEachern Bellingham Bellingham High School 11
Defense Sydney Landdeck Everett Everett High School 12
Defense Ali Loberg Snohomish Snohomish High School 11
         
Goalie Holly Smith Snohomish Lake Stevens High School 12

 

Snoqualmie

Position Name Team School Grade
         
Attack Tessa Guerra  Mercer Island Mercer Island High School 12
Attack Jess Morris  Mt. Si Mt. Si High School 11
Attack Lily Weingaertner Bellevue Bellevue High School 11
Attack Claire Underwood Mercer Island Mercer Island High School 12
         
Midfield Katie Brodsky  Mercer Island Mercer Island High School 12
Midfield Grace Fujinaga Mercer Island Overlake School 11
Midfield Julia Hepperle Issaquah Skyline High School 11
Midfield Kimberly Nickerson Bellevue Bellevue High School 12
Midfield Vanessa Rubel  Bellevue Bellevue High School 9
Midfield Kelsey Minister Newport Sammamish Interlake Interlake High School 10
         
Defense Grayson Vanderhoff Issaquah Skyline High School 12
Defense Kate Wheeler Mercer Island Mercer Island High School 12
Defense Hannah Tiscornia Mercer Island Mercer Island High School 9
         
Goalie Natalie Suarez Issaquah Raisebeck Aviation School 10

 

2017 All-Conference Players

2016 All-Conference Players